Atomika satış ve büyümede hızlı koşacak


1989’dan bu yana sunduğu değişik makine gruplarıyla Türk gıda sanayine hizmet veren Atomika, yeni yılda da satış ve büyüme hedefliyor.

 
Geride bıraktığımız yıl Türkiye’de gerçekleşen genel seçimlerin yanı sıra Irak ve Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle çoğu sektör için sıkıntılı geçerken, Atomika bir önceki yıla göre büyümeye devam etti. Bu büyümenin temel sebepleri arasında Bühler Grubu’ndan daha fazla makinenin bünyelerine katılmaya başlamasını gösteren Atomika Makina Satış Mühendisi Osman Yaman, Bühler’in sürekli büyüyen bir grup olduğunu ve her geçen gün yeni bir firma satın alma suretiyle makine portföyünü sürekli artırdığını söyledi. 
 

BUĞDAY SEKTÖRÜNDEN SORTEX B’YE YOĞUN İLGİ 
Böylelikle firma olarak daha geniş bir yelpazeye makine verme şansı bulduklarına dikkat çeken Yaman, “Optik ayıklama makineleri ciromuzun önemli bir kısmını oluşturmaya devam ediyor. 2014 yılı itibariyle satışına başlanan Sortex B serisi makinelerimiz bakliyattan sonra buğday ve tohumculukta da çok rağbet gördü ve ciddi satış rakamlarına ulaştı. Bunun yanında geçen yıl piyasaya sürülen Sortex S serisi makinelerimiz pirinç için özel üretilen bir makine ve şu anda Sortex teknolojinin ulaştığı son noktayı temsil ediyor. Pirinç üretiminde dünya sıralamasında çok önlerde olmayan ülkemizde bu makinenin satışında dünyada öncü olduk. Yani şu anda halkımız dünyadaki en gelişmiş optik ayıklama makinesiyle temizlenmiş pirinç tüketmeye başladı. Ayrıca bu makinede başka hiçbir makineyle belirlenemeyen ve çok zor ayırt edilen renk tonları ayıklanabiliyor” dedi.
 
Bu yıla kadar optik ayıklamada müşterilerinin genelde üst ve orta gruptan oluştuğunu anlatan Osman Yaman, “Giriş seviyesi kullanıcı dediğimiz müşterilerimiz finans olarak daha ekonomik çözümlere yöneliyordu. Bu yöneliş genelde yine ikinci el bir Sortex alımıyla gerçekleşmekteydi. Ancak son zamanlarda ikinci el Sortex makine bulunamaması ve Çin üretimi optik ayıklayıcıların pazarda yer bulmaya başlamasıyla Bühler Çin’deki fabrikasında üretilen 4 ve 7  kanallı W modeli ile pazara girmeye karar verdi. Buradaki amaç Bühler’in Sortex’te kullandığı teknoloji ve kendi üretim standartlarını kullanarak daha ekonomik bir optik ayıklama makinesi sunmaktı. Bu karardan sonra hemen W model optik ayıklama makine satışları başladı ve çok iyi geri dönüşler alındı. Artık yeni üretime giren, kapasite olarak nispeten düşük ve yatırım maliyeti olarak ekonomik ve güvenilir çözümler arayan firmaların Bühler W serisi gibi bir alternatifi bulunuyor” diye konuştu.
 
BAKLİYAT TEMİZLEME TESİSİ DEVREYE GİRECEK
2016 yılının Birleşmiş Milletler tarafından bakliyat yılı olarak ilan edildiğini anımsatan Osman Yaman, bakliyat işlemeye yeni teknolojiler kazandırmak adına başlattıkları çalışmalara bu yılın anlamına paralel olarak ivme kazandırmak istediklerini ifade etti. Bu yıl tamamen Bühler makinelerinden oluşan bir bakliyat temizleme ve boylama tesisini devreye alacaklarını açıklayan Yaman şöyle devam etti: “Artık bizce çok gerisinde kaldığımız bu teknolojiye bir adım daha yaklaşmış olacağız. Bu tesisi gören bakliyat üreticisi müşterilerimizin yeni yatırımlarında Bühler teknolojisini tercih edeceklerini düşünüyoruz. Ayrıca Ankara yakınlarında bir deneme ve uygulama merkezi açıyoruz. Burada Sortex modellerini ve Buhler tarafından üretilen tohum, hububat ve bakliyat temizleme, sınıflama ve ayıklama makinelerini sergileyeceğiz. Ayrıca yine mühendisliği Bühler tarafından yapılmış bir temizleme hattı kuracağız. Burada filtre sistemiyle tozsuz bir tesis örneği sunacağız. İsteyen müşterilerimize kendi ürünlerinin hem mekanik hem de optik temizleme işlemlerinde deneme yapma imkanı bulacak. Böylece Bühler teknolojisini yakından tanıma şansları olacaktır.”
  
Sortex marka makinelerin ikinci elde de çok rahat el değiştiren ve kısa sürede satılan sistemler olduğunu kaydeden Atomika Makina Satış Mühendisi Osman Yaman, bu süreci kullanıcılar için daha kolay ve rahat bir hale getirmek için servis firmaları ATS’nin katkılarıyla deneme ve uygulama merkezlerinde ikinci el Sortex makineleri bulunduracaklarını söyledi. Burada isteyen müşterilerinin servisleri tarafından bakımı yapılmış, gerekli tüm yedek parçaları değiştirilmiş ikinci el makineleri 6 ay servis garantili alabileceklerini anlatan Yaman, “Böylelikle, optik ayıklama makinelerinde tüm taleplere cevap verebilecek makine parkımız olacak” şeklinde konuştu.
 
Kaynak: http://www.gidateknolojisi.com.tr/haber/2016/02/atomika-satis-ve-buyumede-hizli-kosacak